Rehabilitacja i fizjoterapia » Masaże » Jak działa i dlaczego warto spróbować masażu tajskiego?
Czym jest masaż tajski?
- Charakterystyka masażu orientalnego
- Jakie miejsca na ciele poddawane są masażowi tajskiemu?
- Jak wygląda masaż orientalny w gabinecie?
- Wpływ masażu tajskiego na organizm
Obecnie dużą popularnością cieszą się masaże lecznicze i relaksacyjne, a szczególnie masaż tajski korzystający z wielowiekowych tradycji krajów Orientu.
Polega on na założeniu, że w ciele człowieka znajdują się cząsteczki powietrza, które przemieszczają się przez długie kanały zwane “sen”.
To właśnie te linie są stymulowane przez terapeutów podczas masażu, aby przynieść wiele korzystnych efektów zdrowotnych. Dobrze zdajemy sobie sprawę, że taki opis terapii nic Państwu nie mówi, dlatego też przygotowaliśmy osobny artykuł przeznaczony masażowi tajskiemu.
Co charakteryzuje masaż tajski?
Masaż tajski pochodzi ze starej praktyki leczniczej wywodzącej się z Indii. Stąd też jego przebieg różni się od klasycznych masaży, mających na celu rozluźnić napięte ciało.
Wykorzystuje różne chwyty i techniki manualne, aby wywrzeć i zwolnić ucisk na wybrane miejsce, gdzie znajdują się kanały energetyczne. Warto podkreślić, że pacjent podczas masażu nie leży biernie na stole, lecz przyjmuje określoną pozycję zadaną przez terapeutę.
W ten sposób pacjenci aktywnie uczestniczą i pobudzają swoje ciało do pracy, co z kolei pozwala dodatkowo rozciągnąć mięśnie oraz lepiej dotrzeć do źródła problemu.
Obszar zabiegowy masowania
Terapeuci pracują na całym ciele pacjenta w trakcie masażu tajskiego. Zwykle rozpoczynają masaż od obszaru brzucha i kierują się do góry, aż do głowy.
Wynika to z tego, że to właśnie w tym miejscu przebiega najwięcej kanałów, przez które transportowane są cząsteczki powietrza.
Masaż tajski polega zatem na opracowaniu tych obszarów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację.
Z jakich technik korzystają terapeuci przy masażu tajskim?
Stymulacja kanałów energii odbywa się za pomocą prostych chwytów, ruchów rękoma, palcami, łokci, przedramion, a nawet stóp.
Ponadto oprócz zwykłych technik manualnych terapeuci korzystają z dodatkowych elementów, takich jak stemple, aromatyczne olejki i pozycje zaczerpnięte z jogi pasywnej.
W ten sposób masaż tajski wpływa kojąco nie tylko na ciało, ale także duszę.
Jak masaż tajski wpływa na organizm?
Masaż tajski to naprawdę skuteczna terapia lecznicza, która pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta.
Między innymi pomaga wyciszyć się, zrelaksować i przywrócić poczucie wewnętrznej równowagi.
Oczywiście to nie wszystko, a mianowicie zależnie od wybranej metody masażu tajskiego można rozładować napięcie mięśni, stawów i ścięgien, przyspieszyć krążenie krwi i limfy, pobudzić procesy przemiany materii, oczyścić organizm z toksyn, zwiększyć zakres ruchu, działać przeciwbólowo lub przeciwzapalnie, zapobiegać depresji czy wspomóc leczenie chorób poszczególnych narządów.
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Masaż limfatyczny,
- Masaż leczniczy,
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Wskazania i przeciwwskazania do masażu tajskiegoDla kogo rekomendowany jest masaż tajski? Kiedy nie należy poddawać się masażowi tajskiemu? Z...
- Czym się różni masaż tajski od zwykłego masażu?Na czym opiera się masaż orientalny w gabinecie? Po co wykonuje się terapię orientalną...
- Czy masaż tajski jest bolesny?Czy masaż orientalny boli? Jak się można czuć po orientalnej terapii w gabinecie? Jaka...
- Dla kogo jest masaż tajski?Czy orientalny masaż jest odpowiedni dla każdego? Wskazania do masażu tajskiego Dla pacjentów szukających...
- Jakie osoby są kierowane na fizjoterapię domową?Fizjoterapia/rehabilitacja z dojazdem do domu klienta - dla kogo? Atuty fizjoterapii w warunkach domowych...