Jak działa masaż sportowy? Korzyści z masażu treningowego

Jak działa masaż sportowy?

Masaż sportowy jest doceniany przez wielu sportowców, profesjonalnie zajmujących się konkretną dyscypliną. Zabiegi pozwalają na podwyższenie kondycji, zwiększenie możliwości organizmu i osiągnięcie o wiele lepszych wyników. Czy wiesz, jak dokładnie działa masaż sportowy i jak wpływa na organizm? Poznaj szereg korzyści, który zapewni Ci wprowadzenie zabiegów do swojego planu treningowego.

Działanie masażu sportowego (treningowego)

Masaż sportowy (znany też jako masaż treningowy, masaż przygotowawczy i masaż kondycyjny) ma za zadanie przygotować organizm sportowca do wzmożonego wysiłku i utrzymać jego wysoką wytrzymałość. Masaż tego typu warto wykonywać w cyklach i powtarzać przed i po treningu. 

Jak działa masaż sportowy? Zalety zabiegów

Masaż sportowy w Szczecinie pozwala sportowcom na osiąganie świetnych wyników w swoich dyscyplinach. Jego intensywność i techniki, stosowane przez masażystę zależą od rodzaju wysiłku, na który narażony jest organizm.

  • podczas masażu sportowego fizjoterapeuta skupia się głównie na masażu grup mięśniowych, szczególnie narażonych na przeciążenia. Im większa grupa mięśni jest masowana, tym lepsza efektywność zabiegu (na bodźce reaguje wtedy również centralny układ nerwowy).
  • fizjoterapeuta stosuje techniki ucisku, pozwalające na rozluźnienie mięśni. W miejscach, które są najbardziej spięte, wykorzystuje się technikę ugniatania, głaskania i rozcierania.
  • masaż sportowy może z powodzeniem zastąpić niewykonany w danym dniu trening. To doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą z jakiegoś powodu wykonać treningu lub zrezygnować z aktywności na dłuższy czas. Masaże sportowe utrzymują ciało w dobrej kondycji i pozwalają szybciej wrócić do regularnego wysiłku.
  • masaż kondycyjny stosuje się również po intensywnym wysiłku lub zawodach – pomaga on zregenerować przeciążone mięśnie i ograniczyć ryzyko wystąpienia zakwasów.
  • masaż przedwysiłkowy stosuje się jako uzupełnienie rozgrzewki oraz przygotowanie organizmu to wzmożonego wysiłku. Jest on krótki i intensywny, rozgrzewa mięśnie i przygotowuje organizm do wytężonej pracy.
  • masaż treningowy ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji – ma wpływ na uelastycznienie stawów i wzmocnienie mięśni.

Jak często wykonuje się masaż sportowy?

Częstotliwość masażu sportowego zależy przede wszystkim od intensywności treningów, ale też od wieku, płci i kondycji zawodnika. Uważa się, że największą skuteczność daje seria 20 zabiegów, po których stosuje się dwutygodniową przerwę. W przerwie między zabiegami masażu treningowego można stosować inne zabiegi, które rozluźniają mięśnie

Czas trwania masażu sportowego

Czas trwania masażu zależy od tego, czemu ma on służyć. W przypadku standardowych masaży powinno się zarezerwować mniej więcej godzinę: masaż sportowy (treningowy) trwa zazwyczaj 45 minut – 60 minut. Inne jego rodzaje (np. masaż przedstartowy i postartowy) jest krótszy i trwa koło 10-15 minut. Poświęcenie czasu na cyklicznie wykonywany masaż daje wymierne korzyści dla sportowca.

Masaż sportowy (treningowy) Szczecin
Perfekcyjny masaż sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Ciało gromadzi w sobie napięcia, które znikają dzięki wprawnym dłoniom masażysty.

Więcej o masażu sportowym w Szczecinie

Nasze masażystki i masażyści w Szczecinie są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultacje lub masaż sportowy (treningowy).

Decydując się na zabieg w naszym gabinecie wybierasz spośród szeregu skutecznych zabiegów, przeprowadzanych przez najwyższej klasy specjalistów. Zabiegi, które przeprowadzamy są wykonywane w czystych, profesjonalnych gabinetach zaopatrzonych w niezbędny sprzęt.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

  • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
  • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Masaż sportowy Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.