Jak masaż działa na zdrowie i kondycję psychiczną?

Do dziś masaż jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia stosowaną w rehabilitacji, gdyż pozwala skutecznie wyeliminować przyczynę dolegliwości i wspomaga przyspieszyć proces regeneracji ciała po urazie czy operacji. Jednak to nie wszystko. Z masażu płynie tak wiele korzyści, że masażysta w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta może zarówno wpłynąć na jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Sprawdź zatem, jakie pozytywne działanie niesie ze sobą profesjonalnie wykonany masaż.

W jakim celu wykonuje się masaż?

Zwykle masaże są zalecane przez szerokie grono lekarzy, specjalistów lub fizjoterapeutów, by uzupełnić a zarazem wywrzeć odpowiedni wpływ na organizm pacjenta podczas rehabilitacji i nie tylko. Masaż ma na celu uzyskać najlepsze efekty rozluźnienia poszczególnych partii mięśniowych, lecznicze, a także kosmetyczne. Z czego umiejętnie przeprowadzony zabieg masażu wpływa kompleksowo na kondycję fizyczną, ale także na umysł i ogólny stan zdrowia pacjenta. Stąd też różnego rodzaju masaże są tak bardzo pożądane przez większość pacjentów.

Wszechstronne działanie masaży

Wykwalifikowani masażyści mają do dyspozycji wiele różnych odmian i technik masażu, które wszystkie razem wykazują niezwykle szerokie działania prozdrowotne. Zabiegi masażu przynoszą naprawdę sporo korzyści, lecz do ich najważniejszych działań zalicza się:

 • uwalnianie napięć i stresu,
 • usuwanie dolegliwości bólowych,
 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
 • dostarczanie większej ilości tlenu i substancji odżywczych do komórek,
 • spalanie tkanki tłuszczowej,
 • przyspieszenie metabolizmu,
 • usuwanie cellulitu i obrzęków,
 • odprowadzanie toksyn i nagromadzonych płynów,
 • regulowanie cyrkulacji krwi i limfy,
 • przyspieszenie procesów regeneracyjnych,
 • zwiększenie zakresu ruchów,
 • zapobieganie kontuzjom,
 • uelastycznianie mięśni i samej skóry,
 • zwiększenie jędrności skóry,
 • ścieranie martwego naskórka i poprawa kolorytu,
 • wzmaganie apetytu,
 • poprawienie samopoczucia, w tym zwiększa wydajność i dodaje energii,
 • korzystnie oddziaływuje na układ kostny i stawy,
 • wspomaganie pracy serca i płuc,
 • pomaga usunąć śluz z układu oddechowego,
 • poprawienie pracy gruczołów łojowych.

Jak masaż wpływa na psychikę?

Właściwie wykonany masaż wpływa na zdrowie całego ciała, w tym także psychikę. Dzieje się tak dlatego, że podczas masażu stymulowany jest układ nerwowy, a szczególnie jego przewodnictwo. Dzięki temu pacjent z łatwością relaksuje się i odpręża. Najsilniejszy wpływ na zdrowie psychiczne ma masaż relaksacyjny, ponieważ jego delikatne ruchy pocierania czy głaskania pozwalają ukoić nerwy, zmniejszyć odczuwanie przewlekłego stresu i poprawić nastrój pacjenta.

Masażyści w trakcie masowania używają różnego typu balsamów, wosków, olejków eterycznych, urządzeń masujących czy nawet muzyki, aby spotęgować doznania. W ten sposób pacjent po masażu czuje się całkowicie odprężony i pełen pozytywnej energii. Wszystko zatem przemawia za tym, że może być wykorzystany jako wsparcie leczenia chorób psychicznych i depresji.

Rodzaje masaży i ich oddziaływanie na organizm

Jeśli chcemy uzyskać konkretne efekty terapeutyczne, to warto wybrać konkretny rodzaj masażu, ponieważ różnią się one między sobą technikami jego wykonywania. Każda metoda różni się między sobą technikami jego wykonywania, opierając się na umiejętnie dostosowanych ruchach rozcierania, głaskania czy ugniatania do stanu pacjenta. Z czego terapeuta może wykorzystywać podczas jednego masażu powolne i delikatne ruchy, a innego nieco silniejsze.

Masaż relaksacyjny – to szczególna forma masażu przeznaczona dla osób, które w ciągu dnia zmagają się z dużym stresem. Pomaga on rozładować całe napięcie, zmniejszyć stres i uspokoić organizm. Jego głównym celem jest pobudzenie mięśni, skóry, układu krążenia a przede wszystkim ukoić układ nerwowy. W efekcie masaż relaksacyjny pomaga uzyskać pełne odprężenie fizyczne i psychiczne. Łagodne techniki masażu i odpowiednia atmosfera doskonale wspomagają w walce z bezsennością, stanami zmęczenia psychofizycznego, przy czym minimalizują stany lękowe, działają przeciwbólowo, wyciszają organizm i dodają energii.

Masaż sportowy – rewelacyjnie sprawdza się w terapii przywracającej lub utrzymującej sprawność fizyczną, regeneracji potreningowej czy rekonwalescencji pourazowej. To intensywny rodzaj masażu, który stosują zawodowi sportowcy i wszyscy inni pacjenci aktywni fizycznie. Z jego pomocą mogą wrócić do formy po przerwie w treningach, zmniejszając jednocześnie ryzyko kontuzji, urazów i objawów przetrenowania. Oprócz tego masaż sportowy wykorzystuje techniki masażu klasycznego, które pozwalają eliminować napięcie mięśniowe i przywrócić dobre samopoczucie.

Masaż leczniczy – to niezwykły rodzaj masażu łączący kilka technik fizjoterapeutycznych, które mają na celu pomóc w leczeniu dolegliwości zdrowotnych. Masażyści starają się jednocześnie oddziaływać na skórę, stawy, mięśnie, więzadła, układ krążenia, układ nerwowy i hormonalny co ma znaczące korzyści zdrowotne. Tak więc masaż leczniczy przyśpiesza powrót pacjenta do sprawności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia. Jego działanie jest w szczególności zauważalne w zmniejszaniu dolegliwości bólowych przy schorzeniach, bólach kręgosłupa i nerwobólach.

Masaż limfatyczny – to forma masażu zwana także jako drenaż limfatyczny. Pomaga on na uporczywe obrzęki twarzy i kończyn, które powstają z nagromadzenia się płynów w organizmie, będących skutkiem siedzącego trybu życia czy wahań hormonalnych. Dzięki niemu można bezpiecznie odprowadzić chłonkę likwidując tym samym obrzęki, a nawet cellulit. Masaż limfatyczny polega na właściwym uciskaniu i stymulowaniu naczyń chłonnych, przez co przyspiesza pracę układu krążenia, poprawia stan skóry i poprawia procesy przemiany materii. W rezultacie odpowiada on za efekty lecznicze i kosmetyczne.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

 • Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.