Rehabilitacja i fizjoterapia » Masaże » Które masaże cieszą się największą popularnością?

Popularne rodzaje masażu

Obecnie w gabinetach fizjoterapii, medycyny i kosmetologii można spotkać się z różnymi rodzajami masażu, które odpowiadają na potrzeby wszystkich pacjentów. 

Masaż to bowiem nie tylko forma relaksu, ale też skuteczna metoda leczenia ciała i ducha. 

W zależności od dolegliwości terapeuta wybierze odpowiednią dla Ciebie technikę, oddziaływującą na źródło problemu. Sprawdź z jakich masaży najczęściej korzystają nasi pacjenci i co dokładnie wyróżnia każdy rodzaj.

Masaż klasyczny

Klasyczny masaż polega na łączeniu podstawowych technik – głaskania, rozcierania, ugniatania, wyciskania, uderzania i wibracji w celu rozluźnienia mięśni. 

Oprócz tego oddziałuje na układ krwionośny i przyśpiesza metabolizm komórkowy, przez co dodatkowo pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Doskonale sprawdza się w usuwaniu nadmiernych napięć, zmęczenia czy dolegliwości bólowych. 

Podczas jego przebiegu masażysta wielokrotnie powtarza każdy ruch w odpowiedniej kolejności. Warto podkreślić, że posiada on bardziej intensywniejszy charakter od masażu relaksacyjnego.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny wyróżnia się delikatnym i odprężającym działaniem, po którym pacjenci czują się naprawdę wypoczęci. 

W trakcie masażu relaksacyjnego wykorzystuje się specjalne olejki eteryczne do aromaterapii, które wykazują pozytywny wpływ na różne dolegliwości. Ich zapach świetnie uzupełnia zabieg, gdyż sprawia, że pacjent szybciej uspokaja się, wycisza, orzeźwia i zmniejsza uczucie zmęczenia. 

Głaskanie i rozcieranie to główne techniki stosowane w tym rodzaju masażu. To właśnie dzięki nim masażyści poprawiają ukrwienie, przemianę materii, elastyczność i jędrność skóry oraz usuwają obrzęki. 

W efekcie masaż relaksacyjny stanowi doskonały sposób na rozładowanie stresu i napięcia całego ciała.

Masaż leczniczy

Z kolei masaż leczniczy bazuje zarówno na technikach terapii manualnej, jak i masażu klasycznego, wskutek czego jest on w stanie pomóc pacjentom dotkniętymi problemami zdrowotnymi, takimi jak ból kręgosłupa, nerwobóle, choroby reumatyczne, zmiany bliznowate czy zaniki mięśni. 

Przynosi on doskonałe rezultaty w łagodzeniu sztywności, dolegliwości bólowych i napięć, stąd też jest często zalecany jako uzupełnienie rehabilitacji. 

Oprócz tego reguluje działanie układu krążenia, nerwowego i hormonalnego, dzięki czemu dostarcza o wiele więcej korzyści, niż zwykła tabletka przeciwbólowa.

Masaż sportowy

To specjalistyczna forma masażu, która przeznaczona jest głównie dla zawodowych sportowców i zwykłych osób aktywnych fizycznie. 

Masaż sportowy wykorzystuje techniki mające na celu przyspieszyć regenerację mięśni poprzez poprawę krążenia krwi i uwalnianie w organizmie cennych związków, wpływających bezpośrednio na proces gojenia się tkanek. 

Charakteryzują go zdecydowane, silne i energiczne ruchy w połączeniu z technikami masażu leczniczego. 

W rezultacie pomagają one utrzymać elastyczność mięśni, przyspieszyć powrót do formy, zapobiegać zakwasom i kontuzjom, zniwelować objawy przetrenowania, maksymalizować wyniki sportowe, a także dobrze przygotować ciało do treningów po dłuższej przerwie.

Masaż limfatyczny

Na obrzęki limfatyczne i cellulit poleca się masaż limfatyczny, który wykorzystuje techniki głaskania, ugniatania, uciskania i wyciskania, aby odprowadzić nagromadzone płyny w naczyniach limfatycznych w kierunku węzłów chłonnych. 

Zwykle usunięcie obrzęku zajmuje około kilka zabiegów, lecz na mniejsze problemy może pomóc nawet jedna sesja masażu. Drenaż limfatyczny stymulujący naczynia chłonne wspomaga oczyścić organizm z toksyn i walczyć z cellulitem. 

Wobec tego przeznaczony jest nie tylko dla osób z obrzękami i uczuciem ciężkich nóg, ale też w przypadku pacjentów po chorobach, problemów ze skurczami czy słabym krążeniem, by zapobiec powstawaniu żylaków.