Masaż relaksacyjny jako odmiana masażu klasycznego

Masaż klasyczny polega na zastosowaniu wielu różnych technik (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania czy wibracji), przez co stanowi podstawę innych odmian masażu, w tym relaksacyjnego. Jego postać jest wyzbyta gwałtownych i silnych ruchów, dzięki czemu pozwala skupić się na odprężeniu całego ciała, poprzez efektywną redukcję napięć mięśniowych. W rezultacie masaż relaksacyjny doskonale wpływa na poprawę stanu psychosomatycznego pacjenta, dlatego też stał się dziś nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Dowiedz się zatem czegoś więcej o jego działaniu i korzyściach.

Czym różni się masaż relaksacyjny od klasycznego?

Masaż relaksacyjny wywodzi się z masażu klasycznego i czerpie z niego odprężające techniki o łagodnej formie dotyku. W jego przypadku masażysta rezygnuje się z tych mocniejszych, gwałtownych i poprzecznych ruchów, gdyż ma on za zadanie wyciszyć układ nerwowy i jednocześnie wprowadzić pacjenta w pozytywny nastrój. Stąd też oprócz delikatnych pociągnięć dłonią stosuje się olejki do aromaterapii, które wykazują właściwości prozdrowotne.

Głównym celem masażu relaksacyjnego jest zniwelowanie nadmiernych napięć mięśniowo-nerwowych dotykających całego ciała lub jego części, a także zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu na co dzień. Z tego powodu masażyści znacznie redukują prędkość i siłę nacisku po to, by ich ruchy dłonią były bardziej miękkie. Zazwyczaj podczas masażu relaksacyjnego wykorzystuje się 4 określone techniki, jednak w zależności od stanu pacjenta cały przebieg terapii może wyglądać zupełnie inaczej.

Jeśli chodzi o to, jak wygląda podstawowy masaż relaksacyjny to rozpoczyna się on od głaskania wyznaczonego obszaru na ciele, a następnie przechodzi się do delikatnego ugniatania fałdów skóry. Po przesuwaniu fałd rozciera się dane miejsce, w celu zlikwidowania ewentualnych obrzęków i złogów. Natomiast na samym końcu często stosuje się dodatkową technikę oklepywania ciała, gdyż ma ona dobry wpływ na ukrwienie danego obszaru zabiegowego.

Jakie korzyści płyną z zastosowania masażu relaksacyjnego?

Dokładniej mówiąc, masaż relaksacyjny należy do holistycznych form terapii, którą można polecić każdemu, kto odczuwa ból, zmęczenie, brak energii, ma problemy ze snem, czy stale się czymś stresuje. Albowiem niemal każda część ciała może być poddana odprężającemu masażowi, a cały jego proces prowadzi do mechanicznej stymulacji tkanek organizmu, w tym tkanki łącznej i tłuszczowej. Co więcej oddziaływuje bezpośrednio na mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, zakończenia nerwowe i układ krążenia, dzięki czemu zauważono, że wspomaga zapobiegać wielu chorobom.

Masaż relaksacyjny łączy w sobie najbardziej pożądane rezultaty relaksu, odprężenia, wyciszenia i przyjemności z działaniem leczniczym, które świetnie oddziaływuje na wiele układów organizmu, nie tylko układ nerwowy. Już po pierwszym masażu można zauważyć poprawę samopoczucia i zmniejszenie dolegliwości bólowych, lecz korzyści długofalowe dla ciała i umysłu można osiągnąć dopiero po regularnej serii zabiegów.

Do efektów terapeutycznych masażu relaksacyjnego zaliczamy:

  • likwidacja napięcia mięśniowego,
  • ujędrnienie skóry i tkanki podskórnej,
  • wzmocnienie układu odpornościowego i hormonalnego,
  • przywrócenie wewnętrznej energii i równowagi organizmu,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • przyśpieszenie regeneracji mięśni i stawów,
  • usuwanie obrzęków,
  • pobudzenie produkcji endorfin szczęścia
  • poprawa metabolizmu komórkowego,
  • detoks.

Gdzie można się zapisać na masaż relaksacyjny?

Obecnie na masaż relaksacyjny można zapisać się w wielu punktach – klinikach fizjoterapii i rehabilitacji, gabinetach masażu, salonach kosmetycznych czy nawet obiektach typu SPA i Wellness. Wynika to z tego, że cieszy się on naprawdę sporym powodzeniem wśród kobiet i mężczyzn, którzy na co dzień odczuwają skutki zmęczenia organizmu, czy przewlekłego stresu. Na szczęście już po pierwszej wizycie u masażysty odczuwają oni korzystny efekt, oddziaływujący nie tylko na samopoczucie, ale i stan zdrowia.

Wobec tego pragniemy zaprosić wszystkich do naszego gabinetu w Szczecinie na masaż relaksacyjny prowadzony przez najwyższej klasy specjalistów, potrafiących dobrać odpowiednią technikę masażu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.