Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Ciąża to stan ciągłych zmian w anatomii i fizjologii kobiety. Powiększająca się macica i zmiany w postawie sprawiają, że większość kobiet zgłasza w tym czasie dolegliwości. Łagodne przejście tego wymagającego momentu w życiu jest możliwe. Nieoceniona jest pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego. Na czym polega terapia? Jakie dolegliwości wyleczysz u specjalisty? Sprawdzamy, czego można się spodziewać po rehabilitacji uroginekologicznej.

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna ma na celu leczenie dysfunkcji, występujących w intymnych okolicach kobiecych. Obszarem, na którym szczególnie skupia się fizjoterapeuta jest miednica mniejsza i mięśnie dna miednicy, które są szczególnie obciążone w przypadku ciąży.

Dla kogo fizjoterapia uroginekologiczna?

Chociaż ta szczególna dziedzina fizjoterapii jest skierowana do wszystkich kobiet, to dla niektórych jest szczególnie istotna. Skorzystać z niej powinny kobiety przygotowujące się do ciąży, ciężarne, osoby które niedawno przebyły poród, a także kobiety w wieku menopauzalnym. Wskazaniem do zabiegów jest również przeciążenie wskutek uprawiania intensywnego sportu.

Oprócz profilaktyki, w gabinecie uroginekologicznym leczy się również choroby układu moczowo – płciowego. Niektóre ze schorzeń, które mogą być skutecznie leczone to:

 • trudności w oddawaniu moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • ból podczas stosunku,
 • bolesne miesiączki,
 • obniżenie narządów rodnych,
 • dolegliwości po zabiegach ginekologicznych.

Na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, wymagający wyjątkowego podejścia do pacjentki. Korzystanie z pomocy fizjoterapeuty może pomóc na szereg dolegliwości ciążowych. Ciąża obciąża mięśnie brzucha, kręgosłup i mięśnie dna macicy. Regularne wizyty zapobiegają m.in. powikłaniom w postaci nietrzymania moczu, nietrzymanie stolca czy brak satysfakcji seksualnej, który może być skutkiem porodu naturalnego.

Terapia blizn po nacięciu krocza oraz cesarskim cięciu

Fizjoterapeuta może również pomóc w mobilizacji blizny po nacięciu krocza, która jest problemem wielu kobiet. Mobilizacja blizny sprawia, że jest ona uelastyczniona, nie tworzą się nieestetyczne zrosty i keloidy, a funkcje seksualne są zachowane. 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwsza wizyta wiąże się z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego. Fizjoterapeuta zapyta Cię o przebyte choroby, obecny stan zdrowia i dolegliwości, a następnie sprawdzi, czy Twoja postawa jest prawidłowa. Aby wiedzieć, w którym kierunku będzie podążać terapia, powinien zbadać kręgosłup, miednicę i pracę stawów.

Fizjoterapeuta przeprowadza również badanie dopochwowe, aby zbadać mięśnie dna macicy. Czasem wykonuje się również USG, aby zbadać przedsionek pochwy i pęcherz oraz cewkę moczową. Badanie przeprowadza się po uzyskaniu zgody pacjentki. Otrzymasz zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać również sama – w domu.

Nasi masażyści w Szczecinie: 

 • Wojciech Horba
  Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii –  absolwent PUM.
 • Natalia Rudnicka
  Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi: 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.