Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
- Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?
- Dla kogo fizjoterapia uroginekologiczna?
- Na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży?
- Terapia blizn po nacięciu krocza oraz cesarskim cięciu
- Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
Ciąża to stan ciągłych zmian w anatomii i fizjologii kobiety. Powiększająca się macica i zmiany w postawie sprawiają, że większość kobiet zgłasza w tym czasie dolegliwości. Łagodne przejście tego wymagającego momentu w życiu jest możliwe. Nieoceniona jest pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego. Na czym polega terapia? Jakie dolegliwości wyleczysz u specjalisty? Sprawdzamy, czego można się spodziewać po rehabilitacji uroginekologicznej.

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna ma na celu leczenie dysfunkcji, występujących w intymnych okolicach kobiecych. Obszarem, na którym szczególnie skupia się fizjoterapeuta jest miednica mniejsza i mięśnie dna miednicy, które są szczególnie obciążone w przypadku ciąży.
Dla kogo fizjoterapia uroginekologiczna?
Chociaż ta szczególna dziedzina fizjoterapii jest skierowana do wszystkich kobiet, to dla niektórych jest szczególnie istotna. Skorzystać z niej powinny kobiety przygotowujące się do ciąży, ciężarne, osoby które niedawno przebyły poród, a także kobiety w wieku menopauzalnym. Wskazaniem do zabiegów jest również przeciążenie wskutek uprawiania intensywnego sportu.
Oprócz profilaktyki, w gabinecie uroginekologicznym leczy się również choroby układu moczowo – płciowego. Niektóre ze schorzeń, które mogą być skutecznie leczone to:
- trudności w oddawaniu moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- ból podczas stosunku,
- bolesne miesiączki,
- obniżenie narządów rodnych,
- dolegliwości po zabiegach ginekologicznych.
Na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży?
Ciąża to szczególny czas, wymagający wyjątkowego podejścia do pacjentki. Korzystanie z pomocy fizjoterapeuty może pomóc na szereg dolegliwości ciążowych. Ciąża obciąża mięśnie brzucha, kręgosłup i mięśnie dna macicy. Regularne wizyty zapobiegają m.in. powikłaniom w postaci nietrzymania moczu, nietrzymanie stolca czy brak satysfakcji seksualnej, który może być skutkiem porodu naturalnego.
Terapia blizn po nacięciu krocza oraz cesarskim cięciu
Fizjoterapeuta może również pomóc w mobilizacji blizny po nacięciu krocza, która jest problemem wielu kobiet. Mobilizacja blizny sprawia, że jest ona uelastyczniona, nie tworzą się nieestetyczne zrosty i keloidy, a funkcje seksualne są zachowane.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Pierwsza wizyta wiąże się z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego. Fizjoterapeuta zapyta Cię o przebyte choroby, obecny stan zdrowia i dolegliwości, a następnie sprawdzi, czy Twoja postawa jest prawidłowa. Aby wiedzieć, w którym kierunku będzie podążać terapia, powinien zbadać kręgosłup, miednicę i pracę stawów.
Fizjoterapeuta przeprowadza również badanie dopochwowe, aby zbadać mięśnie dna macicy. Czasem wykonuje się również USG, aby zbadać przedsionek pochwy i pęcherz oraz cewkę moczową. Badanie przeprowadza się po uzyskaniu zgody pacjentki. Otrzymasz zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać również sama – w domu.
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
- Dlaczego masaż relaksuje? Dlaczego relaks jest ważny dla ciała?
- Czym różni się masaż leczniczy od masażu klasycznego lub relaksacyjnego?
- Masaż kręgosłupa – lecznicza technika masażu
- Jak masaż działa na zdrowie i kondycję psychiczną?
- Na czym polega medyczny trening terapeutyczny?
- Kim jest trener medyczny?
- Zalety treningu personalnego
- Po co trener personalny?
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie.
- Rafał Antczak Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem.
- Katarzyna Błaszczyk Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- Wojciech Horba Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM.
- Magdalena Białas Magister Fizjoterapii, absolwentka PUM. Ukończyła studia podyplomowe na WSEiT w Poznaniu.
- Natalia Rudnicka Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Marek Skawiński Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.