Profesjonalny masaż u fizjoterapeuty

Masaż to tak naprawdę usługa medyczna, która jest przeprowadzana przez profesjonalnego fizjoterapeutę lub masażystę. Wykonywane przez nich masaże przynoszą znaczące korzyści zdrowotne, dlatego też są szczególnie popularne wśród pacjentów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktycznie występujących różnic między. Wobec tego, postaramy się nieco rozjaśnić istotne różnice, aby wiedzieć do kogo powinniśmy udać się na masaż.

Czym różni fizjoterapeuta od masażysty?

Jak już wspomnieliśmy masaż oferowany przez fizjoterapeutę a masażystę znacznie się od siebie różni. Przede wszystkim wynika to z tego, że fizjoterapeuci posiadają większą wiedzę i doświadczenie, aby pomóc pacjentom w przypadku napiętych mięśni, przemęczenia, choroby mięśni, urazów, kontuzji i wielu innych chorób. Jako absolwenci szkół wyższych w swoim zawodzie nabyli oni kwalifikacje, których nie mają zwykli masażyści. A mianowicie, dzięki kompletnej wiedzy medycznej o budowie ciała potrafią znaleźć przyczynę bólu i ją skutecznie wyeliminować. Poza tym, efektywnie leczą urazy oraz podejmują działania, w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności fizycznej.

W przeciwieństwie do masażystów, fizjoterapeuci mogą przeprowadzać masaż w połączeniu z specjalistycznymi zabiegami o podłożu medycznym, bądź indywidualnie dopasowanymi ćwiczeniami ruchowymi. Na skutek czego mogą skuteczniej pomóc w schorzeniach mięśni, stawów i kości, czy nawet wadach postawy. Natomiast w gabinecie masażysty zazwyczaj możemy spodziewać się tylko masażu o charakterze relaksacyjnym.

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty zostanie przeprowadzona pełna diagnostyka stanu funkcjonalności pacjenta, dzięki której znajdzie się dokładną przyczynę występowania schorzenia lub bólu. Znalezienie tej przyczyny jest bardzo ważne w całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości, a nie tylko jej wyciszeniu. Z kolei jego szeroka wiedza o budowie ludzkiego ciała, pozwala wykonywać ruchy zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych. Oprócz tego, odpowiednio dobiera siłę i tempo ucisku do obszaru zabiegowego, co w technice masażu jest niezwykle ważne. Warto także nadmienić, że fizjoterapeuta może zalecać wyroby medyczne i wydawać opinie lub orzeczenia odnośnie stanu funkcjonalności.

Jakie korzyści przynosi masaż u fizjoterapeuty?

 • relaksuje,
 • redukuje stres,
 • rozluźnia nadmierne napięcie mięśnie,
 • usuwa dolegliwości bólowe,
 • poprawia pracę układu krążenia i układu limfatycznego,
 • odżywia i dotlenia komórki,
 • niweluje cellulit,
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • poprawia samopoczucie,
 • ujędrnia i uelastycznia mięśnie, jak i skórę,
 • przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne,
 • zwiększa kondycję i zakres ruchu,
 • wspomaga w okresie rekonwalescencji,
 • przygotowuje organizm do zawodowych treningów.

Jakie masaże mogą wykonywać fizjoterapeuci, a jakie masażyści?

Fizjoterapeuci mogą wykonywać o wiele więcej technik masażu, niż masażyści. Z tego powodu większość fizjoterapeutów dzieli swoją ofertę gabinetu na różne rodzaje, takie jak masaże lecznicze, relaksacyjne, sportowe, limfatyczne, antycellulitowe czy nawet odchudzające. Z drugiej strony masażyści, specjalizują się w przeprowadzaniu masaży relaksacyjnych i kosmetycznych. W każdym razie, aby móc wykonywać masaż sportowy lub leczniczy muszą ukończyć specjalną szkołę lub dodatkowy kurs, żeby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. 

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.