Rehabilitacja i fizjoterapia » Porady z fizjoterapii » Fizjoterapia/rehabilitacja bez wychodzenia z domu
Rehabilitacja / fizjoterapia domowa
- Fizjoterapia/rehabilitacja domowa jako usługa ufundowana przez NFZ
- Dla kogo przeznaczono rehabilitację/fizjoterapię domową?
- Przez jaki okres wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne w domu?
- Jak wygląda domowa rehabilitacja/fizjoterapia na NFZ?
Wiele osób rezygnuje z rehabilitacji lub fizjoterapii, gdy nie ma możliwości dotrzeć do wybranej placówki rehabilitacyjnej. Wynika to z faktu, że nie mają oni pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak fizjoterapia domowa.
Powstała ona właśnie dla pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie stawić się w placówce. W takim przypadku zostaje wyznaczony fizjoterapeuta, który przyjeżdża prosto na miejsce zamieszkania pacjenta, aby zrealizować plan rehabilitacji pomagający wrócić do zdrowia.
Czym jest rehabilitacja/fizjoterapia domowa?
Rehabilitacja lub fizjoterapia domowa to całkiem nowa usługa ufundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która jest kierowana do wszystkich pacjentów z poważnymi zaburzeniami funkcji motorycznych, nie mogącymi dotrzeć do placówek rehabilitacyjnych.
W zakresie tej usługi świadczone są zabiegi z zakresu rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii. Aby skorzystać z takiej wizyty domowej, należy najpierw otrzymać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli chodzi o termin, to jest on ustalany na podstawie oceny indywidualnych potrzeb pacjenta.
Warto nadmienić, że w przypadku problemów w uzyskaniu rehabilitacji/fizjoterapii domowej od NFZ – można poszukać pomocy gdzie indziej. A dokładniej chodzi nam o prywatne placówki rehabilitacyjne.
Większość z nich zaczyna stosować domową formę rehabilitacji, gdyż zdają sobie sprawę, jak wiele osób tego potrzebuje. Wobec tego, pacjenci bez najmniejszego problemu mogą skorzystać z jednej z wymienionych wyżej opcji.
Pacjentów o jakich zaburzeniach ruchu dotyczy rehabilitacja domowa?
- mózgowe porażenie dziecięce,
- porażenie kończyn dolnych i inne zespoły porażenne,
- stany po zawale mózgu lub poudarowe,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroby naczyń mózgowych,
- zwyrodnienia stawów biodrowych lub kolanowych,
- zapalenie mięśni,
- złamanie kości udowej,
- polineuropatia,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona.
Ile trwa rehabilitacja domowa?
Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są przeprowadzane przez 80 dni, z czego dziennie wykonywanych jest około 5 zabiegów.
Jeśli czas trwania terapii był zbyt krótki, aby otrzymać zadowalające efekty – lekarz może podjąć decyzję o przedłużenie rehabilitacji.
Jednak taka decyzja ma miejsce tylko w faktycznie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą dyrektora danego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Na czym polega fizjoterapia/rehabilitacja domowa?
W ramach NFZ mogą być świadczone dwie usługi: rehabilitacyjna porada lekarska i wizyta fizjoterapeuty.
W przypadku rehabilitacyjnej porady lekarskiej chodzi o ocenę ogólnego stanu zdrowia, zakresu ruchu w stawach, czucia, odruchów, chodu, percepcji wzrokowej i słuchowej, samodzielności czy ryzyka upadku. A w razie potrzeby może skierować na dodatkowe badania. Dopiero po dokładnej ocenie planowany jest program rehabilitacji.
Z kolei, w czasie domowej wizyty fizjoterapeuty wykonywane są badania czynnościowe narządu ruchu, by odpowiednio dopasować plan fizjoterapii lub rehabilitacji ruchowej. Po wstępnej ocenie stanu pacjenta przechodzi do realizacji najskuteczniejszego planu.
Po zakończeniu fizjoterapii specjalista ponownie przeprowadza ocenę stanu zdrowia i przede wszystkim udziela zaleceń, które mają poprawić jego styl życia.
Jeśli chodzi o zabiegi wykonywane w ramach fizjoterapii domowej, to należą do nich między innymi:
- kinezyterapia,
- fizykoterapia,
- masaże,
- elektrolecznictwo,
- leczenie polem elektromagnetycznym,
- światłolecznictwo,
- termoterapia.
Oprócz tego specjalista edukuje pacjenta i jego opiekunów, jak radzić sobie w domu oraz wykonywać plan indywidualnie dobranych ćwiczeń, które może wykonywać bez jego pomocy.
Dzięki czemu pacjent wykonując samodzielnie ćwiczenia zwiększa efekty rehabilitacji, przyśpiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej, a co najważniejsze mogą one zapobiegać przyszłym problemom, takim jak urazy czy kontuzje.
Ponadto, fizjoterapeuci zalecają wykorzystywać w domu przedmioty fizjoterapeutyczne – rollery, piłki, taśmy i gumy, które zwiększają efektywność ćwiczeń.
Nasi specjaliści fizjoterapia Szczecin:
- Damian Stucki
Dyplomowany Osteopata, absolwent Międzynarodowej Szkoły Osteopatii ESO w Anglii oraz Fizjoterapeuta – absolwent PUM w Szczecinie. - Rafał Antczak
Osteopata – Absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatii ESO w Boxley oraz dyplomowany fizjoterapeuta i terapeuta manualny z 10-letnim stażem. - Wojciech Horba
Absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz magister fzjoterapii – absolwent PUM. - Natalia Raj
Magister fizjoterapii, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Marek Skawiński
Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy z pacjentami kładzie duży nacisk na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Jak wygląda rehabilitacja w domu?Jak przebiega rehabilitacja w domu pacjenta? Ile trwają zabiegi rehabilitacyjne w domu? Kto może...
- Jakie zabiegi realizuje się podczas wizyt domowych fizjoterapeutów?Z czego składa się wizyta domowa fizjoterapeuty? Fizykoterapia, kinezyterapia i masaż jako główne elementy...
- Fizjoterapeuta wizyty domowe (co to jest fizjoterapia domowa?)Dla kogo stworzono ofertę fizjoterapii w domu? Co różni fizjoterapię domową od stacjonarnej? Dlaczego...
- Kiedy jest potrzebna rehabilitacja domowa?Rehabilitacja domowa czyli usługa dla osób z niepełnosprawnością ruchową Kto może umówić się na...
- Zalety ćwiczeń ruchowych w warunkach domowych pod okiem fizjoterapeutyKorzyści kinezyterapii prowadzonej przez fizjoterapeutę w warunkach domowych Rehabilitacja domowa jakie daje korzyści? Ćwiczenia...