Masaż kręgosłupa - lecznicza technika masażu
- Zabieg masażu jako sposób na bolące plecy
- Jak wygląda masaż leczniczy kręgosłupa?
- Kto powinien zainteresować się masażem leczniczym?
- Wpływ masażu leczniczego na kręgosłup
- Jak często trzeba przeprowadzać masaż leczniczy kręgosłupa?
Spośród wielu metod masażu można wyróżnić masaż leczniczy, który wykorzystuje techniki fizjoterapeutyczne, by przynieść jak największe korzyści w powrocie do zdrowia. Działa on pozytywnie na dobrostan całego ciała, w tym przede wszystkim kręgosłup. Dlatego też przy chorobach reumatologicznych i schorzeniach takich jak ból kręgosłupa czy nerwobóle zaleca się korzystać z zabiegów masażu leczniczego wykonywanego przez specjalistę.
Co to takiego leczniczy masaż kręgosłupa?
Leczniczy masaż kręgosłupa to nic innego jak uzupełniający zabieg terapeutyczny przeprowadzony przez doświadczonego fizjoterapeutę, rehabilitanta czy masażystę, który wykorzystuje zarówno swoją wiedzę na temat budowy ludzkiego ciała, jak i różne techniki masujące. W ten sposób pomaga on pozbyć się bólu zlokalizowanego w określonej części kręgosłupa. Taka terapia powinna być zawsze wykonana przez wykwalifikowaną osobę, ponieważ w procedurze masażu trzeba odpowiednio dobrać siłę, zasięg i metodę do indywidualnego stanu pacjenta. Umiejętny masaż kręgosłupa i jego mięśni pozwala efektywnie rozluźnić napięcie, zmniejszyć ból, zniwelować problemy ortopedyczne a także zrelaksować całe ciało i umysł.
Jakie techniki wykorzystuje się w masażu kręgosłupa?
Niemal każdy masaż leczniczy odcinków kręgosłupa – szyjnego, lędźwiowego czy piersiowego wykonuje się w pozycji leżącej, podczas gdy pacjent leży na brzuchu. Poza tym używa się profesjonalnych środków do masażu, które zapewnią prawidłowy poślizg i potęgują efekty terapii np. żel przeciwbólowy lub przeciwzapalny.
Masażysta po opracowaniu planu masażu przechodzi do właściwego zabiegu, w którym wykorzystuje następujące techniki:
- głaskanie,
- rozcieranie,
- ugniatanie,
- wyciskanie,
- oklepywanie,
- wibracje,
- wałkowanie.
Kto powinien skorzystać z masażu kręgosłupa?
Masaż leczniczy kręgosłupa jest wskazany dla każdego kto cierpi na różnego typu bóle, przeciążenia mięśniowe i stawowe, choruje na reumatologiczne zapalenie stawów czy też posiada wadę postawy. Oczywiście jest idealny również dla osób, które pragną szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej, ponieważ zabieg ten doskonale pomaga w okresie rekonwalescencji po urazach, kontuzjach, porażeniach, niedowładach lub poważnych operacjach.
Warto zaznaczyć, że na większość wymienionych dysfunkcji mocny wpływ ma siedzący tryb życia. Wobec tego osoby, które spędzają wiele godzin w pozycjach wymuszonych czy pozycji siedzącej powinny zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciążeń stawów kręgosłupa. W tym właśnie pomagają lecznicze masaże kręgosłupa poprzez liczne techniki uwalniające napięcie z okolicy objętej dysfunkcją. Co więcej zwiększają siłę i elastyczność mięśni biegnących wzdłuż kręgosłupa. Masaż efektywnie zapobiega pojawieniu się dolegliwości bólowych, a nawet pomoże poradzić sobie z długotrwałym stresem.
Korzyści zdrowotne i lecznicze masażu kręgosłupa
- uśmierza ból,
- rozluźnia i wzmacnia mięśnie,
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- redukuje tkankę tłuszczową,
- odpręża i redukuje stres,
- usuwa napięcie mięśniowe,
- przyspiesza regeneracje,
- dotlenia i odżywia komórki,
- rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi,
- wspomaga pracę układu odpornościowego i nerwowego,
- wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organów wewnętrznych.
Ile trwa masaż kręgosłupa?
Tak naprawdę, aby masaż kręgosłupa przyniósł pożądane efekty lecznicze, należy przejść przez rekomendowaną serię zabiegów. Ilość serii zależy od indywidualnych potrzeb i dolegliwości pacjenta, dlatego nie można dokładnie określić ich liczby. Dopiero po szczegółowym wywiadzie przeprowadzonym przez fizjoterapeutę, rehabilitanta czy wykwalifikowanego masażystę można poznać plan terapii. Zwykle seria obejmuje 10 masaży, a czas trwania jednego masażu to minimum 30 minut.
Fizjoterapia – najnowsze artykuły i porady
Nasi masażyści w Szczecinie:
- Rafał Jagiełłowicz
Magister fizjoterapii ze specjalnością sportową. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. - Klaudia Pomykała
Magister fizjoterapii. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie.
W ramach fizjoterapii i rehabilitacji wykonujemy w mieście Szczecin następujące usługi:
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Masaż limfatyczny,
- Masaż leczniczy,
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.