Rehabilitacja i fizjoterapia » Masaże » Jak przebiega sesja masażu tajskiego?
Jak wygląda masaż tajski?
- Jaki jest cel masażu azjatyckiego w gabinecie?
- Opis zabiegu – masaż tajski
- Dostępne odmiany masażu orientalnego
- Przygotowanie do zabiegu orientalnego w postaci masażu
Mówiąc o masażu tajskim mamy na myśli masaż orientacyjny, który łączy w sobie różne techniki lecznicze i relaksacyjne przy jednoczesnej zmianie pozycji ciała.
W efekcie bardzo dużo osób określa go jako pewny rodzaj jogi, gdyż terapeuta angażuje całe ciało pacjenta do pracy, by zniwelować nadmierne napięcie i zwiększyć elastyczność mięśni.
Sprawdź, jak dokładnie przebiega taki zabieg terapeutyczny w gabinetach masażu.
Na czym polega masaż tajski?
Orientalny masaż tajski jest chętnie wybierany przez pacjentów, którzy chcą zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Wyróżnia go to, że oprócz rytmicznych chwytów i ruchów dłonią, palcami, łokciem, przedramienia czy nogą pacjent ma za zadanie przyjmować różne pozycję zaczerpnięte z postaw jogi biernej.
Energiczny ucisk połączony z rozciąganiem ciała przywraca właściwy przepływ energii biegnącej przez ważne kanały w ciele.
Albowiem uważa się, że każda blokada w kanale odpowiada za nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, limfatycznego, hormonalnego czy trawiennego.
Przebieg zabiegu – masaż orientalny
Masaż tajski można przeprowadzić na wiele sposobów zależnie od dolegliwości, oczekiwanych efektów i stanu pacjenta.
Klasyczna wersja polega na masowaniu wybranej części ciała na sucho przy zastosowaniu technik z dziedziny akupresury i jogi pasywnej. Najczęściej terapeuci skupiają się na obszarze brzucha i kończą na głowie, gdyż kanały oddziaływujące na narządy wewnętrzne znajdują się w okolicy pępka.
Jeśli chodzi o sam przebieg i wykonanie masażu tajskiego to jest on przeprowadzany na materacu, na którym pacjent przyjmuje zadaną pozycję przez terapeutę.
Może to być zwyczajna pozycja leżąca na brzuchu, na plecach, na boku, siedząca czy przyjęcie postawy odwróconej. W trakcie każdej wykonywanej sekwencji ruchów masażysta instruuje pacjenta, jak powinien się ustawić w danym momencie. Dzięki temu masaż orientalny jest w stanie uzyskać pełne odprężenie mięśni.
Jak wyglądają inne rodzaje masażu tajskiego?
Oprócz klasycznego masażu tajskiego na sucho można spotkać się z wykonywaniem zabiegu za pomocą olejków aromatycznych lub ziołowych stempli.
Olejki aromatyczne pomagają dodatkowo wpłynąć na dobre samopoczucie i odprężenie, funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, a także przyśpieszyć przemianę materii. Inną zaletą olejkowego masażu tajskiego jest to, że wybrany olejek zapewnia dobry poślizg w trakcie opracowywania obszaru zabiegowego.
Kolejną popularną metodą masowania są torebki wypełnione mieszanką ziół o właściwościach leczniczych.
Na skutek czego przykładając taką podgrzaną torebkę z ziołami do ciała można działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo czy antyseptycznie na dane schorzenie, łagodząc jej skutki.
Metoda ta określa się jako tajski masaż stemplami ziołowymi i stanowi doskonały sposób na dolegliwości bólowe, stres czy detoks organizmu.
Jak przygotować się do masażu tajskiego?
Tak naprawdę, masaż tajski to specyficzny rodzaj zabiegu, do którego powinno się odpowiednio przygotować, by wizyta przebiegła przyjemnie, sprawnie i przyniosła oczekiwane rezultaty.
W dniu masażu nie powinno się pić kawy ani alkoholu, a ostatni posiłek można zjeść najpóźniej godzinę przed zaplanowaną wizytą. Poza tym, warto żeby pacjent trzymał się lekkich posiłków na bazie warzyw i owoców.
Natomiast przed wyjściem do gabinetu wypadałoby poświęcić chwilę na ćwiczenia rozciągające i przygotować wygodny strój, w którym będzie można wygodnie zmieniać pozycję ciała.
To tylko przykładowe zalecenia i wskazówki obowiązujące w wielu gabinetach masażu. Każdy gabinet posiada swoje własne zasady, o których Cię szczegółowo poinformuje w trakcie planowania wizyty.
Dlatego też nic się nie martw, gdyż z całą pewnością otrzymasz kompleksową instrukcję, by móc przygotować się na pierwszy masaż tajski w gabinecie.
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Masaż limfatyczny,
- Masaż leczniczy,
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Czym się różni masaż tajski od zwykłego masażu?Na czym opiera się masaż orientalny w gabinecie? Po co wykonuje się terapię orientalną...
- Wskazania i przeciwwskazania do masażu tajskiegoDla kogo rekomendowany jest masaż tajski? Kiedy nie należy poddawać się masażowi tajskiemu? Z...
- Dla kogo jest masaż tajski?Czy orientalny masaż jest odpowiedni dla każdego? Wskazania do masażu tajskiego Dla pacjentów szukających...
- Czym jest masaż tajski?Charakterystyka masażu orientalnego Jakie miejsca na ciele poddawane są masażowi tajskiemu? Jak wygląda masaż...
- Czy masaż tajski jest bolesny?Czy masaż orientalny boli? Jak się można czuć po orientalnej terapii w gabinecie? Jaka...