Masaż limfatyczny nóg – niezawodny sposób na opuchliznę

Niezawodny sposób na opuchliznę

Opuchlizna ciała to częsty problem, z którym ciężko walczyć. Wysokie temperatury, wielogodzinna, stojąca praca, intensywny trening lub nieodpowiednia dieta – wiele czynników może wpływać na uciążliwe obrzęki. Przed nadmiarem wody w organizmie chroni seria masaży limfatycznych. Sprawdź, kto powinien korzystać z zabiegów i w jaki sposób działają masaże. 

Czym jest masaż limfatyczny?

Masaż (drenaż) limfatyczny to uniwersalny zabieg, wspomagający osobom z opuchliznami i obrzękami. Może być stosowany niemal na całym ciele. Korzystanie z masażu limfatycznego przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku, pozwala na usunięcie nadmiaru limfy z poszczególnych partii ciała, poprawia wygląd i samopoczucie.

Masaż limfatyczny nóg

Najczęściej występujące obrzęki dotyczą właśnie kończyn dolnych. Masaż limfatyczny nóg pozwala usprawnić przepływ limfy i krwi, a także skutecznie walczyć z cellulitem i zespołem ciężkich nóg. To doskonały zabieg dla kobiet w zaawansowanej ciąży oraz podeszłym wieku: wykonywany cyklicznie przynosi dużą ulgę i zmniejsza skłonność do tworzenia się żylaków.

Zabieg limfatyczny nóg jest wykonywany manualnie lub za pomocą aparatu do presoterapii. Manualny zabieg uwzględnia techniki rozcierające i ugniatające. Fizjoterapeuta wykonuje ruchy w kierunku węzłów chłonnych, kierując tam limfę i zastoje. 

W niektórych gabinetach stosuje się również aparaty do presoterapii. Drenaż limfatyczny nóg, wykonywany przy zastosowaniu tego typu sprzętu jest szybki i przynosi bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Jak często wykonywać masaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny nóg powinien być wykonywany dosyć często, zwłaszcza na początkowym etapie leczenia. Codzienny drenaż pozwala szybko pozbyć się opuchlizny, a dla podtrzymania efektów warto pojawić się w gabinecie fizjoterapeuty min. raz w tygodniu.

Dlaczego mam obrzęki?

Obrzęki mogą dotknąć niemal każdego, chociaż są osoby ze szczególnymi skłonnościami do opuchlizn. Mogą one świadczyć o problemach natury zdrowotnej. Okoliczności sprzyjające obrzękom to:

  • niewielki ruch,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • przyjmowanie leków hormonalnych,
  • zaburzenia gospodarki tłuszczowej,
  • wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji,
  • urazy,
  • niewydolność krążeniowa,
  • wysokie temperatury,
  • zbyt dużo soli w diecie.

Drenaż limfatyczny Szczecin
Fizjoterapia i rehabilitacja

Czy przebyłeś uraz, po którym ciężko wrócić do normalnego życia?
Twoim zajęciom towarzyszy nieprzyjemny ból i dyskomfort?
Fizjoterapia to skuteczny sposób na powrót do zdrowia.