Rehabilitacja i fizjoterapia » Masaże » Da kogo masaż tajski jest odpowiedni, a kto powinien uważać?
Wskazania i przeciwwskazania do masażu tajskiego
- Dla kogo rekomendowany jest masaż tajski?
- Kiedy nie należy poddawać się masażowi tajskiemu?
- Z czego słynie orientalny masaż tajski?
Masaż tajski to niezwykle popularna forma masażu, która jest wykonywana na całym świecie.
Zawdzięcza to swojej skuteczności oraz pozytywnym efektom dla zdrowia i samopoczucia. Jednak przed podjęciem decyzji o zabiegu warto wiedzieć, dla kogo jest zalecany tego typu głęboki masaż, a dla kogo nie jest odpowiedni.
Zalecenia dla masażu tajskiego
Klasyczny masaż tajski posiada wiele zalet dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze sygnały, wskazujące na konieczność skorzystania z tej formy terapii orientalnej:
- Nadmierne napięcie mięśniowe – masaż ma działanie relaksujące i pozwala na odprężenie się po ciężkim dniu pracy. Stąd też jest szczególnie polecany dla osób pracujących wiele godzin w pozycji siedzącej lub wykonujących ciężką pracę fizyczną.
- Ból mięśni i stawów – terapia wspomaga łagodzić dolegliwości bólowe związane z chorobami zwyrodnieniowymi, czy po prostu zwykłym bólem głowy lub pleców.
- Problemy z krążeniem krwi i limfy – aby zwiększyć aktywność i pobudzić pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, dobrze jest poddać się masażowi tajskiemu. Nawet jedna sesja powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze oraz przyspiesza zachodzące procesy metaboliczne w organizmie.
- Utrata elastyczności mięśni i stawów – na skutek procesów starzenia się struktur tkanki łącznej tracimy zakresy ruchomości, borykamy się ze sztywnością i zaczynają pojawiać się zwiotczenia. Z tej racji masaże są szczególnie ważne dla każdego, aby przywrócić elastyczność mięśni, stawów i skóry. Masaż tajski zaleca się również osobom aktywnym fizycznie, które chcą zachować odpowiednią kondycję.
- Schorzenia układu trawiennego – choroby trawienne, takie jak zaparcia, biegunki czy choroba wrzodowa, mogą być leczone za pomocą masażu składającego się z połączenia akupresury, jogi, rozciągania i refleksologii. Stymuluje on pracę jelit i trzustki, co pozytywnie wpływa na procesy trawienne.
- Objawy chorób układu oddechowego – rozluźnienie mięśni klatki piersiowej może pomóc w łagodzeniu astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych schorzeń. Ponadto zabieg ten ułatwia oddychanie, gdyż zapewnia organizmowi swobodny przepływ powietrza.
- Przewlekły stres, depresja i bezsenność – masaż tajski to relaksująca forma terapii manualnej, dzięki czemu świetnie sprawdza się w celu łagodzenia bólu, redukcji napięć i stresu, poprawy samopoczucia, a także jakości snu.
Dla kogo nie jest odpowiedni masaż tajski?
Jednak, pomimo licznych korzyści wynikających z masażu tajskiego, są też pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Danej terapii nie powinny stosować osoby z m.in:
- skłonnością do zakrzepów,
- chorobą wrzodową żołądka,
- ciążą,
- chorobą nowotworową,
- chorobami skóry,
- urazami kończyn lub kręgosłupa,
- chorobą serca,
- nadciśnieniem tętniczym,
- ostrymi stanami zapalnymi lub infekcjami,
- gorączką,
- otwartymi ranami,
- osteoporozą,
- w okresie pooperacyjnym.
Dlatego też przed rozpoczęciem masażu tajskiego warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby wykluczyć możliwość wystąpienia ewentualnych przeciwwskazań.
Dlaczego warto rozważyć wybór orientalnego masażu tajskiego?
W porównaniu do innych form masażu jest on jednym z najbardziej kompleksowych zabiegów, który ma na celu poprawę zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Masaż tajski zawiera wiele elementów, takich jak akupresura, joga pasywna i refleksologia, co czyni go bardziej wszechstronnym i skutecznym w łagodzeniu bólu, redukcji stresu czy poprawie elastyczności mięśni. Jednocześnie może on pomóc w zwiększeniu krążenia krwi i limfy, a także wzmocnić układ odpornościowy.
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Masaż limfatyczny,
- Masaż leczniczy,
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Najpopularniejsze rodzaje masażu tajskiegoMasaż klasyczny Masaż olejowy Masaż ziołowy Masaż kamieniami Masaż stóp Jeśli szukasz sposobu na...
- Czym się różni masaż tajski od zwykłego masażu?Na czym opiera się masaż orientalny w gabinecie? Po co wykonuje się terapię orientalną...
- Czym jest masaż tajski?Charakterystyka masażu orientalnego Jakie miejsca na ciele poddawane są masażowi tajskiemu? Jak wygląda masaż...
- Dla kogo jest masaż tajski?Czy orientalny masaż jest odpowiedni dla każdego? Wskazania do masażu tajskiego Dla pacjentów szukających...
- Czy masaż tajski jest bolesny?Czy masaż orientalny boli? Jak się można czuć po orientalnej terapii w gabinecie? Jaka...