Rehabilitacja i fizjoterapia » Masaże » Jak masaż pomaga się zrelaksować i dlaczego to ważne?
Dlaczego masaż relaksuje? Dlaczego relaks jest ważny dla ciała?
- Wpływ masażu relaksacyjnego na psychikę
- Masaż relaksacyjny to forma relaksującego masażu
- Rodzaje masaży relaksacyjnych
Wpływ masażu relaksacyjnego na psychikę
Właściwie wykonany masaż wpływa na zdrowie całego ciała, w tym także psychikę. Dzieje się tak dlatego, że podczas masażu stymulowany jest układ nerwowy, a szczególnie jego przewodnictwo. Dzięki temu pacjent z łatwością relaksuje się i odpręża.
Najsilniejszy wpływ na zdrowie psychiczne ma masaż relaksacyjny, ponieważ jego delikatne ruchy pocierania czy głaskania pozwalają ukoić nerwy, zmniejszyć odczuwanie przewlekłego stresu i poprawić nastrój pacjenta.
- Czytaj więcej: Masaż relaksacyjny. Relaksuje, uspokaja, uszczęśliwia
Masażyści w trakcie masowania używają różnego typu balsamów, wosków, olejków eterycznych, urządzeń masujących czy nawet muzyki, aby spotęgować doznania. W ten sposób pacjent po masażu czuje się całkowicie odprężony i pełen pozytywnej energii. Wszystko zatem przemawia za tym, że może być wykorzystany jako wsparcie leczenia chorób psychicznych i depresji.
Masaż relaksacyjny to forma relaksującego masażu
Masaż relaksacyjny – to szczególna forma masażu przeznaczona dla osób, które w ciągu dnia zmagają się z dużym stresem. Pomaga on rozładować całe napięcie, zmniejszyć stres i uspokoić organizm. Jego głównym celem jest pobudzenie mięśni, skóry, układu krążenia a przede wszystkim ukoić układ nerwowy.
W efekcie masaż relaksacyjny pomaga uzyskać pełne odprężenie fizyczne i psychiczne. Łagodne techniki masażu i odpowiednia atmosfera doskonale wspomagają w walce z bezsennością, stanami zmęczenia psychofizycznego, przy czym minimalizują stany lękowe, działają przeciwbólowo, wyciszają organizm i dodają energii.
Dobry masaż relaksacyjny pozwala na osiągnięcie szeregu dodatkowych korzyści: ujędrnienie ciała, uspokojenie układu nerwowego, wzmocnienie mięśni, usprawnienie krążenia i likwidacja tkanki tłuszczowej. Masaże wykonywane przez osobę doświadczoną mogą dać znakomite efekty terapeutyczne, zniwelować stres i napięcie całego ciała.

Masaż relaksacyjny to remedium na dolegliwości związane ze stresem i przepracowaniem. Zabieg jest jednym z delikatniejszych masaży – jego celem jest uspokojenie i rozluźnienie całego ciała, a spokojna atmosfera jest tu bardzo pomocna.
- Czytaj więcej: Masaż relaksacyjny czy klasyczny? Jaki wybrać?
Polecają go zarówno fizjoterapeuci, jak i psychologowie – to doskonałe wsparcie dla osób przemęczonych i cierpiących na zaburzenia nerwicowe. Warto jednak pamiętać, że masaż może być jedynie uzupełnieniem terapii dla osób, chorujących na depresję lub nerwicę.
Rodzaje masaży relaksacyjnych
Wybór masaży relaksacyjnych jest duży: każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele oryginalnych zabiegów z pewnością docenią:
- masaż z użyciem gorących kamieni (zabieg, często w połączeniu z aromatycznymi olejkami, zmniejsza napięcie nerwowe i minimalizuje bóle mięśniowe. Kamienie są układane w ośrodkach energii zwanych czakrami),
- masaż z użyciem płynnej czekolady (czekolada, jej struktura i zapach wpływają relaksacyjnie i odprężająco na organizm. Płynna czekolada dodatkowo nawilża i odżywia skórę, a antyoksydanty zawarte w miksturze potrafią skutecznie odmłodzić skórę),
- masaż Lomi Lomi (hawajski, odprężający masaż, łączący elementy tańca z delikatnym naciskiem przedramion masażysty),
- masaż ciepłymi olejami (wyjątkowo przyjemny masaż relaksacyjny, oparty na aromatycznych, odżywczych olejach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta).
Perfekcyjny masaż relaksacyjny sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Ciało gromadzi w sobie napięcia, które znikają dzięki wprawnym dłoniom masażysty, co pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu i kondycję psychiczną.
Jeśli szukasz masażu, który Cię zrelaksuje i rozluźni, powinieneś zainteresować się zwłaszcza dwoma rodzajami zabiegów: masażem relaksacyjnym i masażem klasycznym. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne masaże i jakie przynoszą efekty.
- Czytaj więcej: Masaż klasyczny na obolałe mięśnie
- Czytaj więcej: Masaż relaksacyjny na leczenie depresji
- Masaż sportowy,
- Masaż relaksacyjny,
- Masaż limfatyczny,
- Masaż leczniczy,
- Osteopata
- Terapia neurotaktylna,
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci,
- NDT Bobath,
- Terapia czaszkowo-krzyżowa,
- Terapia manualna,
- Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych,
- Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży,
- Analiza składu masy ciała,
- Komputerowe badanie stóp,
- Kinesiotaping,
- Diatermia,
- Suche igłowanie,
- Klawiterapia.
Powiązane wpisy:
- Jak wygląda masaż relaksacyjny? Sprawdzamy, czego możesz się spodziewaćMasaż relaksacyjny – czego się spodziewać? Rodzaje masaży relaksacyjnych Masaż relaksacyjny jest uwielbiany przez...
- Na czym polega medyczny trening terapeutyczny?Przebieg medycznego treningu terapeutycznego Jakie efekty zapewnia medyczny trening terapeutyczny? Kto powinien skorzystać z...
- Jak masaż relaksacyjny wspomaga leczenie depresji?Masaże relaksacyjne w leczeniu depresji Jak masaż może wpłynąć na leczenie depresji? Jaki masaż...
- Masaż relaksacyjny czy klasyczny? Jaki wybrać?Masaż relaksacyjny i klasyczny – czym różnią się zabiegi? Masaż relaksacyjny to niezawodny sposób...
- Masaż sportowy. Remedium na kontuzjeMasaż sportowy – wskazania Zalety przeprowadzania masażu sportowego Kto powinien unikać masażu sportowego? Jaką...